Skip to content

21 Germania Station RoadToms River, NJ 08755

Built 1970
Industrial

Last Sale Price
$1,030,000
Last Sale Date
Apr 16, 2014

Property Information

Block507.01
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5801

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage8,815
Acreage2.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,584,000
66%
Improvement Value:$816,000
34%
Total Assessment$2,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,704+5.2%
2024$41,544+10.6%
2023$37,575+0.4%
2022$37,410+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,030,000

From:

To:

DeedBook 15827, Page 303Recorded6/17/2014

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5450, Page 645

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 4665, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1970