Skip to content

14 Mule RoadToms River, NJ 08755

Built 1996
Commercial

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
May 1, 1998

Property Information

Block507.02
Lot2.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5801

Building Details

Building Class10
Description1M
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage7,430
Acreage1.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$744,000
45%
Improvement Value:$905,700
55%
Total Assessment$1,649,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,041+5.2%
2024$28,556-11.2%
2023$32,142+0.4%
2022$32,001+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 5572, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4716, Page 754