Skip to content

11 Harley RoadToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block507.25
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,270
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
29%
Improvement Value:$225,100
71%
Total Assessment$317,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,774+5.2%
2024$5,489+3.1%
2023$5,326+0.4%
2022$5,302+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,270DeedBook 16838, Page 151Recorded8/15/2017

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 14367, Page 1845

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 12264, Page 1728

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 11488, Page 1962

Property Built

Built

Year Built: 1959