Skip to content

309 Lillian LaneToms River, NJ 08755

Built 1958

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Aug 24, 2023

Property Information

Block507.26
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,072
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
22%
Improvement Value:$313,600
78%
Total Assessment$401,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,313+5.2%
2024$6,952+20.6%
2023$5,764+0.4%
2022$5,739+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000
Sq Ft2,072DeedBook 19480, Page 1042Recorded9/8/2023

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,072DeedBook 19354, Page 1278Recorded4/18/2023

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 11738, Page 373

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10905, Page 1413

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4559, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1958