Skip to content

40 Harley RoadToms River, NJ 08755

Built 1958

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 4, 2023

Property Information

Block507.27
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage980
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
28%
Improvement Value:$228,000
72%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,791+10.2%
2024$5,255+23.7%
2023$4,249+0.5%
2022$4,229+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft980DeedBook 19349, Page 1018Recorded4/12/2023

Property Built

Built

Year Built: 1958