Skip to content

601 Route 37 Westste 100Toms River, NJ 08755

Built 1989
Commercial

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 16, 2001

Property Information

Block507.31
Lot13
QualifierC0100
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage1,433
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
29%
Improvement Value:$243,900
71%
Total Assessment$343,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,262+5.2%
2024$5,953-10.4%
2023$6,641+0.4%
2022$6,612+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$480,000
DeedBook 10336, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1989