Skip to content

270 Kim CourtToms River, NJ 08755

Built 1964

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
May 30, 1990

Property Information

Block507.31
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,560
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
30%
Improvement Value:$219,500
70%
Total Assessment$315,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,745+5.2%
2024$5,461+1.5%
2023$5,378+0.4%
2022$5,355+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4837, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1964