Skip to content

617/625 Route 37 WestToms River, NJ 08755

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jan 19, 2005

Property Information

Block507.31
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class10
Description1CB4G
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,622
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
69%
Improvement Value:$157,300
31%
Total Assessment$511,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,311+5.2%
2024$8,851-20.7%
2023$11,165+0.4%
2022$11,116+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$575,000
DeedBook 12474, Page 341

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 11579, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1980