Skip to content

274 Lynne LaneToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block507.32
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,794
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
35%
Improvement Value:$184,300
65%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,159+5.2%
2024$4,904-4.6%
2023$5,141+0.5%
2022$5,117+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$306,000
Sq Ft1,794DeedBook 18295, Page 465Recorded2/3/2021

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 3595, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1965