Skip to content

608 River TerraceToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$118,500
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block507.33
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,853
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
34%
Improvement Value:$190,200
66%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,212+5.2%
2024$4,954-11.3%
2023$5,586+0.4%
2022$5,562+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$118,500
Sq Ft1,853DeedBook 18283, Page 1499Recorded1/27/2021

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5335, Page 221

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4568, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1965