Skip to content

30 Cory DriveToms River, NJ 08755

Built 1964

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Oct 31, 2018

Property Information

Block507.34
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,794
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
37%
Improvement Value:$168,200
63%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,884+5.2%
2024$4,643-10.9%
2023$5,210+0.4%
2022$5,188+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft1,794DeedBook 17298, Page 896Recorded11/14/2018

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,794DeedBook 16973, Page 550Recorded12/19/2017

Property Sale

Sale
$128,625

From:

To:

Sq Ft1,794DeedBook 16746, Page 1416Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft1,794DeedBook 16703, Page 322Recorded4/5/2017

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4770, Page 509

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4360, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1964