Skip to content

66 Kim CourtToms River, NJ 08755

Built 1964

Last Sale Date
Jul 2, 1979

Property Information

Block507.36
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,794
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
37%
Improvement Value:$179,400
63%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,197+5.2%
2024$4,940-12.8%
2023$5,666+0.4%
2022$5,641+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3840, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1964