Skip to content

46 Patmas DriveToms River, NJ 08755

Built 1964

Last Sale Price
$347,500
Last Sale Date
Jun 11, 2020

Property Information

Block507.36
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,526
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
25%
Improvement Value:$298,000
75%
Total Assessment$397,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,229+5.2%
2024$6,872+4.8%
2023$6,558+0.4%
2022$6,529+20.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$347,500
Sq Ft1,526DeedBook 17924, Page 1458Recorded6/15/2020

Property Sale

Sale
$153,000
Sq Ft1,526DeedBook 17801, Page 382Recorded2/26/2020

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4624, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1964