Skip to content

42 Patmas DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 23, 2017

Property Information

Block507.36
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,536
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
30%
Improvement Value:$243,200
70%
Total Assessment$347,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,323+5.2%
2024$6,010+1.7%
2023$5,907+0.4%
2022$5,881+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 16859, Page 379Recorded9/5/2017

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 14492, Page 1455

Property Built

Built

Year Built: 1964