Skip to content

29 Patmas DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Date
Feb 22, 2001

Property Information

Block507.38
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,060
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
34%
Improvement Value:$188,000
66%
Total Assessment$287,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,226+5.2%
2024$4,968-14.1%
2023$5,782+0.4%
2022$5,756+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 10323, Page 1464

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5320, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1964