Skip to content

47 Kim LaneToms River, NJ 08755

Built 1967

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Jan 22, 2018

Property Information

Block507.38
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,522
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
28%
Improvement Value:$264,900
72%
Total Assessment$365,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,663+5.2%
2024$6,334+8.6%
2023$5,834+0.4%
2022$5,809+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft1,522DeedBook 17017, Page 338Recorded2/5/2018

Property Sale

Sale
$322,500
DeedBook 12564, Page 969

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 10165, Page 1862

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4821, Page 838

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 4206, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1967