Skip to content

14 Patmas DriveToms River, NJ 08755

Built 1963

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Sep 24, 1998

Property Information

Block507.44
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,528
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
28%
Improvement Value:$253,000
72%
Total Assessment$349,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,355+5.2%
2024$6,041+3.9%
2023$5,817+0.4%
2022$5,791+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5624, Page 627

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4514, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1963