Skip to content

10 Patmas DriveToms River, NJ 08755

Built 1967

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block507.44
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,242
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
34%
Improvement Value:$186,500
66%
Total Assessment$282,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,144+5.2%
2024$4,890-8.1%
2023$5,324+0.5%
2022$5,299+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000
Sq Ft2,242DeedBook 18224, Page 1811Recorded12/24/2020

Property Sale

Sale
$47,900
DeedBook 3628, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1967