Skip to content

546 Signal LaneToms River, NJ 08755

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block507.45
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,192
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
29%
Improvement Value:$253,300
71%
Total Assessment$355,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,470+5.2%
2024$6,150-13.2%
2023$7,089+0.4%
2022$7,058+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 15541, Page 210

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5004, Page 887

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4021, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1962