Skip to content

563 Lakehurst RoadToms River, NJ 08755

Built 1961
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 8, 2008

Property Information

Block507.45
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class10
Description1F1G
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage1,547
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
49%
Improvement Value:$126,600
51%
Total Assessment$246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,491+5.2%
2024$4,269+10.2%
2023$3,875+0.4%
2022$3,858+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 14064, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1961