Skip to content

50 Kim LaneToms River, NJ 08755

Built 1964

Last Sale Price
$117,900
Last Sale Date
Jun 17, 1999

Property Information

Block507.47
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,422
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
30%
Improvement Value:$233,200
70%
Total Assessment$333,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,068+5.2%
2024$5,768+12.8%
2023$5,115+0.4%
2022$5,093+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 5711, Page 189

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5487, Page 72

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964