Skip to content

46 Kim LaneToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block507.47
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,470
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
31%
Improvement Value:$219,200
69%
Total Assessment$319,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,813+5.2%
2024$5,525+1.3%
2023$5,453+0.4%
2022$5,429+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 17952, Page 1340Recorded7/7/2020

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 13486, Page 1912

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 11215, Page 1252

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook 5763, Page 180

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4872, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1966