Skip to content

18 Silver Ridge DriveToms River, NJ 08755

Built 1962

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Sep 4, 1996

Property Information

Block507.47
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,040
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
34%
Improvement Value:$195,500
66%
Total Assessment$297,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,417+5.2%
2024$5,150-15.7%
2023$6,107+0.4%
2022$6,080+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5401, Page 712

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962