Skip to content

58 Morgan RoadToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block507.48
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,108
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
27%
Improvement Value:$267,500
73%
Total Assessment$366,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,674+5.2%
2024$6,344-10.7%
2023$7,104+0.4%
2022$7,073+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft2,108DeedBook 19081, Page 1360Recorded6/28/2022

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 10085, Page 1925

Property Built

Built

Year Built: 1963