Skip to content

54 Morgan RoadToms River, NJ 08755

Built 1964

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 20, 2004

Property Information

Block507.48
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,852
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
31%
Improvement Value:$261,300
69%
Total Assessment$379,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,907+5.2%
2024$6,566+5.5%
2023$6,225+0.4%
2022$6,198+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12114, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 1964