Skip to content

505 Signal LaneToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 29, 2023

Property Information

Block507.48
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,300
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
29%
Improvement Value:$240,300
71%
Total Assessment$340,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,947+5.4%
2024$5,641+8.2%
2023$5,211+0.5%
2022$5,187+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,300DeedBook 19579, Page 1569Recorded1/10/2024

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965