Skip to content

536 Skylark DriveToms River, NJ 08755

Built 1961

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Mar 3, 1998

Property Information

Block507.48
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,944
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
37%
Improvement Value:$186,100
63%
Total Assessment$295,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,374+5.2%
2024$5,108-15.1%
2023$6,015+0.4%
2022$5,988+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5558, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1961