Skip to content

528 River TerraceToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block507.50
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,287
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
22%
Improvement Value:$364,900
78%
Total Assessment$468,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,539+5.2%
2024$8,117+3.3%
2023$7,856+0.4%
2022$7,821+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,287DeedBook 18666, Page 1732Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 10138, Page 1596

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 3638, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1968