Skip to content

524 River TerraceToms River, NJ 08755

Built 1968

Last Sale Price
$92,179
Last Sale Date
Sep 9, 2013

Property Information

Block507.50
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,542
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
25%
Improvement Value:$312,000
75%
Total Assessment$416,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,575+5.2%
2024$7,201+15.9%
2023$6,212+0.4%
2022$6,185+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$92,179

From:

To:

Sq Ft2,542DeedBook 15861, Page 1763Recorded8/1/2014

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 14587, Page 1675

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4729, Page 444

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3756, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1968