Skip to content

541 River TerraceToms River, NJ 08755

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2015

Property Information

Block507.51
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,906
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
27%
Improvement Value:$283,900
73%
Total Assessment$390,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,868+5.4%
2024$6,516+21.0%
2023$5,384+0.5%
2022$5,359+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 14491, Page 441

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12323, Page 404

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5602, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1967