Skip to content

537 River TerraceToms River, NJ 08755

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2004

Property Information

Block507.51
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,845
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
47%
Improvement Value:$176,600
53%
Total Assessment$331,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,788+5.4%
2024$5,490+2.3%
2023$5,366+0.5%
2022$5,342+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967