Skip to content

61 Wrangle Brook RoadToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$281,530
Last Sale Date
Nov 20, 2001

Property Information

Block507.52
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,620
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
38%
Improvement Value:$321,200
62%
Total Assessment$514,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,364+5.2%
2024$8,901+6.2%
2023$8,379+0.4%
2022$8,342+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$281,530
DeedBook 10625, Page 1379

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 10248, Page 204