Skip to content

37 Wrangle Brook RoadToms River, NJ 08755

Built 2006

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 5, 2013

Property Information

Block507.52
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,289
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
45%
Improvement Value:$225,400
55%
Total Assessment$412,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,510+5.2%
2024$7,139-1.4%
2023$7,242+0.4%
2022$7,210+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 15466, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10292, Page 779