Skip to content

58 Wrangle Brook RoadToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 3, 2019

Property Information

Block507.53
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,968
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
36%
Improvement Value:$321,600
64%
Total Assessment$502,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,152+5.2%
2024$8,700+12.4%
2023$7,740+0.4%
2022$7,706+177.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,968DeedBook 17475, Page 736Recorded5/20/2019

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,968DeedBook 17284, Page 920Recorded10/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$217,260
DeedBook 10671, Page 23

Property Sale

Sale
$292,800
DeedBook 10375, Page 759