Skip to content

34 Wrangle Brook RoadToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$476,000
Last Sale Date
Sep 7, 2021

Property Information

Block507.53
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,020
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
40%
Improvement Value:$277,200
60%
Total Assessment$458,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,344+5.2%
2024$7,931+19.0%
2023$6,664+0.5%
2022$6,633+4.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$476,000
Sq Ft2,020DeedBook 18684, Page 363Recorded9/17/2021

Property Sale

Sale
$343,000

From:

To:

Sq Ft2,020DeedBook 16152, Page 714Recorded8/5/2015

Property Sale

Sale
$327,500

From:

To:

Sq Ft2,020DeedBook 15631, Page 352Recorded9/5/2013

Property Sale

Sale
$212,670
DeedBook 10584, Page 1487

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 10248, Page 204