Skip to content

6 Tara CourtToms River, NJ 08755

Built 1980

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Dec 18, 2006

Property Information

Block507
Lot4.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,352
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
43%
Improvement Value:$220,300
57%
Total Assessment$385,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,016+5.2%
2024$6,670+15.4%
2023$5,782+0.4%
2022$5,756+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$342,500
DeedBook 13469, Page 1296

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 4308, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1980