Skip to content

18 Kim LaneToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 15, 2004

Property Information

Block507
Lot4.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,220
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
35%
Improvement Value:$282,700
65%
Total Assessment$436,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,952+5.2%
2024$7,559+4.3%
2023$7,249+0.4%
2022$7,218+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 12300, Page 1901

Property Sale

Sale
$168,500
DeedBook 5282, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5197, Page 188