Skip to content

5 Tara CourtToms River, NJ 08755

Built 1982

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Aug 7, 1995

Property Information

Block507
Lot4.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5802

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,216
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
48%
Improvement Value:$181,200
52%
Total Assessment$346,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,304+5.2%
2024$5,993+21.2%
2023$4,945+0.4%
2022$4,923+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5291, Page 662

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 4414, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1982