Skip to content

9 Tanager DriveToms River, NJ 08755

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2022

Property Information

Block508.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,288
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
69%
Improvement Value:$83,200
31%
Total Assessment$264,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,811+5.2%
2024$4,573-4.7%
2023$4,800+0.4%
2022$4,779+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 13661, Page 1332

Property Sale

SaleMulti
$27,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958