Skip to content

38 Blue Jay DriveToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block508.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,348
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
57%
Improvement Value:$135,300
43%
Total Assessment$316,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,760+5.2%
2024$5,475-4.8%
2023$5,749+0.4%
2022$5,724+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000
Sq Ft1,348DeedBook 19279, Page 1503Recorded1/19/2023

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 14980, Page 1113

Property Built

Built

Year Built: 1965