Skip to content

9 Cardinal DriveToms River, NJ 08755

Built 1955

Last Sale Price
$245,500
Last Sale Date
Jan 22, 2020

Property Information

Block508.02
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,594
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
54%
Improvement Value:$130,300
46%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,159+5.2%
2024$4,904-11.6%
2023$5,546+0.4%
2022$5,522+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,500
Sq Ft1,594DeedBook 17792, Page 1511Recorded2/19/2020

Property Sale

Sale
$229,200

From:

To:

Sq Ft1,594DeedBook 16292, Page 37Recorded1/14/2016

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 14414, Page 1265

Property Sale

Sale
$114,500
DeedBook 4811, Page 870

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 4162, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1955