Skip to content

644 Route 37 WestToms River, NJ 08755

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 19, 2014

Property Information

Block508.02
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage---
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,000
84%
Improvement Value:$96,000
16%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,926+5.2%
2024$10,386-10.8%
2023$11,648+0.4%
2022$11,597+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

DeedBook 15831, Page 260Recorded6/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 1970