Skip to content

5 Cardinal DriveToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 20, 2004

Property Information

Block508.02
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class13
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
79%
Improvement Value:$40,700
21%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,527+5.2%
2024$3,353-20.8%
2023$4,231+0.4%
2022$4,212+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12184, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1955