Skip to content

10 Tanager DriveToms River, NJ 08755

Built 1958

Last Sale Date
Dec 11, 2069

Property Information

Block508.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,528
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,000
54%
Improvement Value:$142,300
46%
Total Assessment$309,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,632+5.2%
2024$5,354-6.1%
2023$5,704+0.4%
2022$5,679+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 14390, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1958