Skip to content

16 Tanager DriveToms River, NJ 08755

Built 1958

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block508.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,132
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
51%
Improvement Value:$144,500
49%
Total Assessment$297,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,417+5.2%
2024$5,150+3.5%
2023$4,977+0.4%
2022$4,956+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,132DeedBook 17538, Page 209Recorded7/17/2019

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 15252, Page 1874

Property Sale

Sale
$297,500
DeedBook 13501, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1958