Skip to content

16 Cardinal DriveToms River, NJ 08755

Built 1957

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Jul 17, 2014

Property Information

Block508.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,764
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
51%
Improvement Value:$160,700
49%
Total Assessment$327,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,967+5.2%
2024$5,672-10.1%
2023$6,313+0.4%
2022$6,285+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 15931, Page 457Recorded11/3/2014

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 11093, Page 635

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 10181, Page 450

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4880, Page 98

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 4261, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1957