Skip to content

22 Rail PlaceToms River, NJ 08755

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 3, 2025

Property Information

Block509.02
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,376
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,000
49%
Improvement Value:$155,200
51%
Total Assessment$303,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,521+5.2%
2024$5,248+15.9%
2023$4,529+0.4%
2022$4,509+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,376DeedBook 19929, Page 1170Recorded2/14/2025

Property Built

Built

Year Built: 1956