Skip to content

8 Germania CourtToms River, NJ 08755

Built 1984

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block509.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,566
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
47%
Improvement Value:$159,500
53%
Total Assessment$301,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,490+5.2%
2024$5,219+9.4%
2023$4,772+0.4%
2022$4,751+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$409,000
Sq Ft1,566DeedBook 19697, Page 295Recorded5/31/2024

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,295DeedBook 16578, Page 1337Recorded11/22/2016

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 14024, Page 697

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10356, Page 1262

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$11,500
DeedBook 4086, Page 942