Skip to content

19 Germania CourtToms River, NJ 08755

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block509.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,772
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,000
42%
Improvement Value:$204,800
58%
Total Assessment$352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,424+5.2%
2024$6,107+6.6%
2023$5,729+0.4%
2022$5,704+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,772DeedBook 20143, Page 1362Recorded9/24/2025

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,772DeedBook 19226, Page 630Recorded11/15/2022

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4150, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1960