Skip to content

23 Sands Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 22, 2018

Property Information

Block510.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
57%
Improvement Value:$109,200
43%
Total Assessment$252,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,593+5.2%
2024$4,366-0.6%
2023$4,391+0.4%
2022$4,372+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 17316, Page 221Recorded11/30/2018

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 14174, Page 465

Property Sale

Sale
$48,900
DeedBook 3888, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1959